Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/Studenti_čtou_Husa/na_web_čtení.jpg'
There was a problem loading image 'images/Studenti_čtou_Husa/na_web_čtení.jpg'

Projekt Studenti čtou Husa se koná v rámci „Husovského trienia", které 6. 7. 2012 pro léta 2012 – 15 vyhlásila Církev československá husitská k 600. jubileu M. J. Husa.

Projekt je určen pro studenty středních a vysokých škol. Jeho cílem je seznámit je s dílem Mistra Jana Husa v sedmi tématických setkáních – vždy pod jedním výrokem z Husova „Sedmera". Plánována jsou v letech 2013 tips for writing a compare and contrast essay a 2014 tři setkání ročně, v roce 2015 jedno setkání. Na každém setkání studenti budou pod odborným vedením českých, zahraničních husitologů, učitelů dějepisu, duchovních CČSH číst a vykládat vybrané spisy M. Jana Husa.

Kromě toho, že se studenti seznámí s dílem tohoto významného českého myslitele a reformátora a budou si tak lépe umět představit, v jaké době žil a o co vlastně usiloval, studenti se na jednotlivých setkáních budou moci potkat také s lidmi z jiných škol a fakult. Navíc je projekt veden samotnými studenty a studenti sami si také mohou organizovat vlastní setkání a četbu na svých školách a fakultách.

Setkání a čtení se budou konat v Praze i v dalších městech České republiky. Projekt by měl být ale prezentován i v zahraničí, takže některá setkání se možná uskuteční i za účasti zahraničních studentů. Místem konání budou většinou prostory samotných škol, v Praze by to ale měla být Betlémská kaple - místo úzce svázené s Janem Husem, protože zde kázal v době svého působení na pražské univerzitě.

Foto: Martin Tejkal, 2011
Foto: Martin Tejkal, 2011
Číst budeme vybrané texty z Husova díla - ať už jeho dopisy přátelům a příznivcům, tak jeho kritické texty a pojednání o tom, jaká by měla být církev, jak by měli žít její duchovní a jak mají žít věřící. Je s podivem, jak aktuální stále Husovy představy jsou! Při čtení budou pomáhat také odborníci, kteří se Husem a jeho myšlením dlouhodobě zabývají a budou tak moci studentům vysvětlit, co bude třeba.

Studenti mohou nadále o textech a jejich obsahu diskutovat jak na setkáních, tak i v mezidobí prostřednictvím profilu projektu na Facebooku nebo ve fóru či bloggu přímo zde na stránkách www.hus2015.cz. (Správa internetových stránek s materiály ke studiu a diskusním fórem je v kompetenci hlavního organizačního týmu stejně jako stránky na sociálních sítích.)

Samozřejmě, kde jsou studenti, je především zábava, takže po odvedené práci je potřeba se trochu odreagovat. Každé setkání proto může být spojeno s dalším programem – koncerty, výstavy apod. V rámci projektu připravujeme také vznik aplikace do chytrých telefonů s databází Husových textů ke stažení.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys