Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Oratórium M.J. Hus
Oratórium M.J. Hus
Scénické oratorium Mistr Jan Hus psal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence od roku 2003. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. „Představení provádí písněmi a hereckými vstupy diváka Husovým životem a seznamuje ho s jeho osobností, s jeho myšlenkami a postoji. Oratorium žije svým životem už deset let v několika verzích – od velké scénické, přes komorní, kterou prezentuji sám společně se zpěvačkou a herečkou Ditou Hořínkovou, až po přednáškové koncerty pro základní školy. Jsem rád, že v roce 600. výročí upálení Jana Husa mohou diváci toto představení vidět ve dvaceti místech," říká Richard Pachman, který napsal oratorium po studiu patnácti knih o této historické osobnosti a velkou inspirací mu byla korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Průvodním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415.

Richard Pachman je skladatel duchovní a muzikálové hudby, zpěvák, spisovatel a malíř, který od roku 1993 vydal 31 alb, napsal 6 knih a své olejomalby prezentoval na 85 výstavách v České republice, v Belgii, Holandsku a na Slovensku. Od roku 2014 je rovněž moderátorem Českého rozhlasu Dvojka.

V současnosti vychází album Mistr Jan Hus 2015, které obsahuje výběr písní z oratoria v podání většiny z těch, kteří se objeví na scéně ve velké verzi (Richard Pachman, Dita Hořínková, Tomáš Petřík, Ilona Csáková, Andrej Beneš, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra a další). Na CD jsou i citace Husových textů v podání Kamily Moučkové. Album vychází jako CD i jako vynilové LP.

V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a jeho autor Richard Pachman za scénické oratorium cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. V roce 2015 se uskuteční celkem dvacet představení. V komorní verzi (Mladá Boleslav, Plaňany, Pražský Hrad, Prachatice, Hořice, Tatobity, Sedlčany, Stříbrná Skalice, Nymburk, Duchcov, Brtnice, Kostelec nad Černými lesy, zámek Humprecht, Vodňany, Brno, Prostějov) účinkují Richard Pachman a Dita Hořínková.

Velké verze oratoria se uskuteční v Moravském divadle Olomouc 1.7. v 19:00 a v Praze na Staroměstském náměstí 6.7. ve 20:30. „Jako olomoucký rodák, který většinu svého života žije v Praze, jsem upřímne rád, že velké verze představíme právě v těchto dvou, mě tak blízkých městech. A je mi ctí, že i já svou prací mohu přispět k připomenutí této velké osobnosti českých dějin, které si nesmírně vážím," říká Pachman.

Mediálním partnerem oratoria Mistr Jan Hus, které je prezentováno ve spolupráci s Církví čs. Husitskou, je Český rozhlas Dvojka.

Booklet
Booklet
 
M.J. Hus, představení Louny
M.J. Hus, představení Louny
 
 
z představení
z představení
z představení
z představení
 

Informace o termínech a místech konání:
www.richardpachman.cz
www.facebook.com/janhus2015

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys