Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Číst dál: Mistr Jan Hus - scénické oratorium Richarda Pachmana
Oratórium M.J. Hus
Scénické oratorium Mistr Jan Hus psal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence od roku 2003. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. „Představení provádí písněmi a hereckými vstupy diváka Husovým životem a seznamuje ho s jeho osobností, s jeho myšlenkami a postoji. Oratorium žije svým životem už deset let v několika verzích – od velké scénické, přes komorní, kterou prezentuji sám společně se zpěvačkou a herečkou Ditou Hořínkovou, až po přednáškové koncerty pro základní školy. Jsem rád, že v roce 600. výročí upálení Jana Husa mohou diváci toto představení vidět ve dvaceti místech," říká Richard Pachman, který napsal oratorium po studiu patnácti knih o této historické osobnosti a velkou inspirací mu byla korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Průvodním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415.

Náboženská obec Církve československé husitské v Praze na Břevnově Vás zve na první setkání Čtenářského klubu, které se uskuteční 15.5. 2014 od 18:00.

            Diskutovat budeme o knize, která vyšla loni v  ARGO: František Šmahel „Jan Hus“. Jedná se o čerstvou publikaci, která zaujala členy náboženské obce na Břevnově. Navíc je čtení o Mistru Janu Husovi i vzhledem k blížícímu se vyvrcholení Husovského trienia – Husovských oslav 2015 velice aktuální. Přijďte se k nám pobavit o Husovi!!!

Číst dál: Čtenářský klub na Břevnově
ctenarsky klub

Táborská starokatolická farnost se každoročně připojuje k ekumenickým oslavám památky svatého mučedníka Mistra Jana Husa.

Číst dál: Oslavy M. Jana Husa v Táboře

 


 
Číst dál: Oslavy M. Jana Husa v Táboře
 
Každý rok v předvečer se schází zástupci města a církví u krásného pomníku Mistra Jana od sochaře Bílka.
Rozsáhlý pomník Jana Husa vytvořil František Bílek  roku 1928.
V den Mistrovy památky se pak scházejí zástupci táborských církví na Kozím hrádku, kde žil Hus v exilu. V organizaci těchto bohoslužeb se dosud střídaly Církev bratrská, evangelická a československá husitská, ale na pracovní ekumeně táborských duchovních bylo dohodnuto, že od r. 2014 se do organizace zapojí i adventisté sedmého dne a starokatolíci.
Každý rok pořadatelská církev pozve slavnostního kazatele.
 
 
 

(P. Mgr. Alois Sassmann
starokatolický farář v Táboře)

 

Číst dál: Výročí upálení M. J. Husa v BerouněNa Husově náměstí v Berouně se 6. července odpoledne konala vzpomínková slavnost k 598. výročí upálení Mistra Jana Husa. Přítomné uvítal místostarosta města Mgr. Ivan Kůs. K Husovu odkazu i jeho aktuálnosti promluvil PhDr. Vladislav Dulák, jehož kolegyně četla Husovy texty, a Mgr. Jaroslav Mencl, farář Církve československé husitské přečetl Husovu modlitbu.

Kalendář akcí

červenec 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys