Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Naumburská škola v Burgenlandu je pojmenována k příležitosti oslav své desetileté existence podle českého reformátora.

Byla to velkolepá školní oslava, která se hned tak v Naumburgu nevidí. K pojmenování školy a desetiletému výročí hráli mezinárodně renomovaní Smetanovi filharmonici Praha pod vedením šéfdirigenta Hanse Richtera. Ten přímo pro tuto oslavu nastudoval díla od Antonia Salieriho (1750 – 1825) až po vlasteneckou divadelní hru Husité před Naumburgem od Augusta von Kotzebue (1761 – 1819).

Byla to tedy naumburská premiéra zvláštního rázu s předehrou s hudbou k 1. až 4. dějství.

Premiéra se konala v roce 1803 v dvorním divadle ve Vídni. Salieri Mozarta nenáviděl, dokonce je podezírán z jeho vraždy. Nyní tedy Hans Richter měl v aule školy oba. Vedle Salieriho zaintonovali Smetanovi filharmonici melodie z Mozartovy Figarovy svatby. Hans Richter přivedl též svoji ženu vynikající českou mezzosopránistku Denisu Neubarthovou, která je na mnoha jevištích doma. Po dvou áriích zazpívala Husitský chorál. Za to sklidila bouřlivé ovace ve stoje. V aule zaplněné až do posledního místa jak pozvanými spolkovými, zemskými či komunálními politiky, tak i současnými a bývalými žáky připomněla ředitelka školy Kathrin Wahlbuhl-Nitsche (v českém jazyce) a jednatel Klaus Mischke snahy zdravotnické akademie MBA vybudovat v Naumburku soukromou střední školu, kde by se děti a mládež mohly vzdělávat na základě koncepce otevřenosti světu a tolerance, v atmosféře beze strachu a s důrazem na vlastní odpovědnost a samostatnost. Zvláštní vzpomínka a poděkování byly věnovány zesnulé zakladatelce školy Birgit Braunové. Škola začala fungovat v roce 2005, kdy byla otevřena pátá třída. Dnes tuto vzdělávací instituci ve „Školní ulici“ (Schulstraße) navštěvuje 275 dívek a chlapců. Během deseti let existence lavice desáté třídy opustilo 150 absolventů.

Primátor Bernward Küper zdůraznil prestiž, které se škola v současnosti ve městě těší: „Jsem přesvědčen, že se nám podařilo dosáhnout toho, že se veřejné a soukromé školy dobře doplňují.“ Ohledně pojmenování školy Küper ocenil nasazení svého zástupce Gerda Förstera jako zmocněnce města ve Společenství měst s husitskou minulostí a tradicí. Před ním Försterovu iniciativu zmínil i šéfdirigent Hans Richter slovy, že by „bez jeho úsilí a schopnosti nadchnout druhé tato společná akce nebyla možná“. Richter a jeho filharmonici zahráli o den později na dalším velkém koncertu v naumburském dómu. Zemský rada Götz Ulrich se zaměřil na komunální management vzdělávání v naumburském regionu (okres Burgenlandkreis). Místo dohadování se o kompetencích je podle něj důležitější napnout síly k výraznějšímu zkvalitnění vzdělávání. Slavnostní proslov byl vyhrazen čestnému hostu, kulturnímu atašé České republiky v Německu. Ústředním tématem projevu Zdeňka Kuny bylo působení a učení Jana Husa a jeho boj za pravdu, pro kterou byl tento reformátor 6. července 1415 upálen na hranici. Jeho slova „Pravda vítězí“ dnes vlají i na prezidentské standartě nad Pražským hradem.

Požehnání škole, jejím žákům i učitelům dal pražský biskup Církve československé husitské David Tonzar společně s farářkou Gabriele Sander z evangelické církevní obce.

Poté žáci Sophia Dorn, Lena Hempel a Mou Herrmann odhalili tabuli s novým logem školy. Odhalena byla i velká olejomalba zobrazující reformátora Jana Husa s křížem, jejímž autorem je zdejší učitel výtvarné výchovy Marek Jagusch.

Vyznání pravdy jako odpovědnosti (článek uprostřed novin), ke stažení zde:

K udělení požehnání po pojmenování školy řekl David Tonzar, pražský biskup CČSH:

„Rozhodnutím přijetím jména školy Jan Hus berou na sebe žákyně a žáci odpovědnost slovem i činem vyznávat pravdu a jednotu. Je pro mě ctí být zde v Naumburgu jako pražský biskup, žehnat Vám, aby se mohly naplňovat základy naší civilizace – láska, pravda, solidarita stejně jako tolerance v tomto bouřlivém světe.“

Nápisy pod obrázky od shora:

1. Společně s ředitelkou školy Kathrin Wahlbuhl-Nitsche a Doc. Ronald Schultz odhalují žáci Sophia Dorn, Lena Hempel a Mou Herrmann po slavnostním přijetí jména Jan Hus nové logo naumburské školy.

2. Denisa Neubarthová a Smetanovi filharmonici pod vedením svého šéfdirigenta Hanse Richtera tvoří hudební program.

3. Biskup David Tonzar a farářka Gabriele Sander udělují po pojmenování školy požehnání.

4. Zdeněk Kuna (kulturní atašé České republiky v Německu) pronáší slavnostní řeč.

5. Na oslavě mohl jednatel Klaus Mischka pozdravit mimo jiné zemského radu Götze Ulricha a primátora Bernwarda Küpera.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

Kalendář akcí

únor 2024
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29

Události

Žádné události

Komentáře

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek ccsh 60 Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by OpenSys