Soudržnost, spravedlnost, pravda!
Prosím, abyste se milovali,
dobrých násilím tlačiti
nedali a pravdy
každému přáli.

Přišel jsem do Kostnice... Proste tedy Boha, aby mi dal stálost, protože mnoho protivníků a silných povstává proti mně... Ale ničeho z toho se nebofím, ani neobávám, doufaje, že po veliké bitvě bývá veliké vítězství a po vítězství větší odměna a větší zahanbení pronásledovatelů.
List M.].Husa z Kostnice

Oratórium M.J. HusScénické oratorium Mistr Jan Hus psal Richard Pachman jako autor hudby a textů na motivy Husových kázání a jeho korespondence od roku 2003. V červnu 2005 mělo v režii Ireny Žantovské premiéru v Praze. „Představení provádí písněmi a hereckými vstupy diváka Husovým životem a seznamuje ho s jeho osobností, s jeho myšlenkami a postoji. Oratorium žije svým životem už deset let v několika verzích – od velké scénické, přes komorní, kterou prezentuji sám společně se zpěvačkou a herečkou Ditou Hořínkovou, až po přednáškové koncerty pro základní školy. Jsem rád, že v roce 600. výročí upálení Jana Husa mohou diváci toto představení vidět ve dvaceti místech," říká Richard Pachman, který napsal oratorium po studiu patnácti knih o této historické osobnosti a velkou inspirací mu byla korespondence z knihy Sto dopisů Jana Husi. Texty písní i herecké vstupy jsou ve většině míst upravená Husova kázání, jeho myšlenky a obsahy jeho dopisů z Kostnice. Představení obsahuje kromě původní Pachmanovy tvorby tři středověké duchovní písně. U dvou z nich je spoluautorem textů sám Jan Hus. Průvodním motivem oratoria je skladba Neodvolám, jejíž text vznikl jako přebásnění předposledního Husova dopisu psaného v kostnickém žaláři v noci z 5. na 6. července 1415.

Richard Pachman je skladatel duchovní a muzikálové hudby, zpěvák, spisovatel a malíř, který od roku 1993 vydal 31 alb, napsal 6 knih a své olejomalby prezentoval na 85 výstavách v České republice, v Belgii, Holandsku a na Slovensku. Od roku 2014 je rovněž moderátorem Českého rozhlasu Dvojka.

V současnosti vychází album Mistr Jan Hus 2015, které obsahuje výběr písní z oratoria v podání většiny z těch, kteří se objeví na scéně ve velké verzi (Richard Pachman, Dita Hořínková, Tomáš Petřík, Ilona Csáková, Andrej Beneš, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra a další). Na CD jsou i citace Husových textů v podání Kamily Moučkové. Album vychází jako CD i jako vynilové LP.

V roce 2006 obdrželi režisérka Irena Žantovská a jeho autor Richard Pachman za scénické oratorium cenu Nadace Vize 97 z rukou Václava a Dagmar Havlových na Mezinárodním festivalu Zlatá Praha 2006. V roce 2015 se uskuteční celkem dvacet představení. V komorní verzi (Mladá Boleslav, Plaňany, Pražský Hrad, Prachatice, Hořice, Tatobity, Sedlčany, Stříbrná Skalice, Nymburk, Duchcov, Brtnice, Kostelec nad Černými lesy, zámek Humprecht, Vodňany, Brno, Prostějov) účinkují Richard Pachman a Dita Hořínková.

Velké verze oratoria se uskuteční v Moravském divadle Olomouc 1.7. v 19:00 a v Praze na Staroměstském náměstí 6.7. ve 20:30. „Jako olomoucký rodák, který většinu svého života žije v Praze, jsem upřímne rád, že velké verze představíme právě v těchto dvou, mě tak blízkých městech. A je mi ctí, že i já svou prací mohu přispět k připomenutí této velké osobnosti českých dějin, které si nesmírně vážím," říká Pachman.

Mediálním partnerem oratoria Mistr Jan Hus, které je prezentováno ve spolupráci s Církví čs. Husitskou, je Český rozhlas Dvojka.

Booklet  M.J. Hus, představení Louny   z představení z představení 

Informace o termínech a místech konání:
www.richardpachman.cz
www.facebook.com/janhus2015

Mapa událostí
loaderPartneři projektu

reformace konstanz koncil stredovek logo Hus banner

Uvedená práce (obsah) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora licenci 3.0 Česko, práva CČSH

Powered by A.D.